O mnie

Doula

 Jestem mamą dwóch chłopców i jako doula postaram się wprowadzić Cię w ten piękny ale i trudny stan jakim jest macierzyństwo.

Kiedy zaszłam w pierwszą ciążę niewiele wiedziałam o chemii kobiecego ciała ani tym bardziej o niemowlętach. Czas porodu i połogu był dla mnie niezmiernie trudny, gdyż nie miałam w pobliżu nikogo, kto mógłby fachowo doradzić, wytłumaczyć, wysłuchać moich rozterek i rozwiać wątpliwości.

      Okres ten przeszliśmy z mężem i Jasiem tak jakby po omacku, ucząc się na własnych błędach jednocześnie pragnąc gorąco jak najlepiej sprawdzić się w roli rodziców. Myślę że udało nam się tego dokonać, jednak nie było to łatwe. Podczas drugiej ciązy bardzo dużo czytałam o mechanizmach organizmu ciężarnej podczas ciązy, porodu i połogu.

Starałam się przyswoić jak najwięcej faktów dotyczących samego porodu i opieki nad noworodkiem. Bardzo pragnęłam żeby te miesiące nie były kolejnym pasmem wątpliwości, załamań i zwątpień.
W międzyczasie odnalazłam chusty i zaczęłam nosić mojego drugiego syna, żeby być z nim w jeszcze większej bliskości i mieć z nim większy kontakt emocjonalny, oraz zaoferowac mu zdrowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Poznałam też bardzo wiele kobiet które opowiadały o swoich przeżyciach z okresu ciąży, porodu i początków opieki nad dzieckiem. Okazało się ze wiele z nich miało bardzo podobne wątpliwości i przemyślenia do moich z okresu pierwszej ciąży.
Wtedy uznałam ze przecież mogłabym to zmienić, mogłabym pomóc wielu kobietą które, jak Ja, borykały się z niepewnością swoich własnych działań.

Czułam wewnętrznie że pomału staje się doulą i pomagam takim jak One, takim jak Ja i Ty, która to czytasz.

Uporządkowałam swoje doświadczenie i dowiedziałam się jak jeszcze można wspierać kobiety rodzące na szkoleniach
Fundacji "Rodzić po ludzku"w 2009 roku, żeby było łatwiej przejść przez fascynujący okres jakim jest początek macierzyństwa.

Uczestniczyłam w wielu konferencjach, sympozjach dla doul, położnych i lekarzy organizowanych w całej Polsce na temat poprawy jakości porodu i opieki nad kobietą oraz noworodkiem.

 Od 2009 roku czynnie działam jako doula na terenie Wrocławia i okolic.

W 2011 roku współtworzyłam i od tego czasu  należę do polskiego Stowarzyszenia DOULA w Polsce. Rok 2015 powitałam z bagażem doświadczeń uczestnicząc w ponad 150 porodach na Dolnym Śląsku.

W czerwcu 2014 roku zakończyłam z sukcesem 2 letni staż i uzyskałam tytuł Doula Certyfikowana Stowarzyszenia Doula w Polsce.

 

Jestem wdzięczna Wam, że mogłam uczestniczyć w tych pięknych chwilach, i mogłam być świadkiem cudu narodzin.
...jeśli chcesz mogę poprowadzić również Ciebie przez nieznane i sprawić, że nie zwątpisz w swoje umiejętności.

 

 

 

Fragment rozmowy ze mną do projektu " Jestem doulą" 

Rozmowy z kobietami wspierającymi kobiety u progu ich macierzyństwa.

http://www.jestemdoula.pl/joanna-doula-z-sobotki/

            

    

 

 

Jako doula należąca do Stowarzyszenia Doula w Polsce obowiązują mnie odpowiednie standardy pracy : http://doula.strefa.pl/standardDoula.pdf 

 

Moje stanowisko w porodach domowych bez asysty. 

Jako Doula i członkini Stowarzyszenia Doula w Polsce nie uczestnicze w planowanych porodach domowych bez asysty położnej.